Lublin, 30 listopada 2015 r.

 

 

Stanowisko Kolegium RIO w Lublinie

w sprawie uchwał dotyczących opłat lokalnych

 

Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1045) znowelizowała m.in. przepisy regulujące opłaty lokalne (opłatę targową, miejscową, reklamową, uzdrowiskową). Dotychczasowe uchwały w sprawie tych opłat tracą moc obowiązującą z końcem 2015 roku.

 Z dniem 1 stycznia 2016 r. opłaty lokalne będą miały charakter fakultatywny; ich wprowadzenie na obszarze danej gminy uzależnione będzie od woli organu stanowiącego.

Decyzja rady gminy co do wprowadzenia opłaty lokalnej – w ocenie Kolegium RIO w Lublinie – powinna być jednoznaczna, wyraźnie zakomunikowana stosownym zapisem w treści uchwały dotyczącej danej opłaty, przykładowo: „ Wprowadza się opłatę targową na terenie gminy X”. Brak takiego postanowienia w uchwale w sprawie opłaty lokalnej Kolegium traktuje jako istotne naruszenie prawa, powodujące konieczność jej usunięcia z obrotu prawnego.

W ocenie Kolegium uchwała gminy zawierająca jedynie stawki opłaty lokalnej, np. targowej, a nie zawierająca wyraźnej dyspozycji o wprowadzeniu danej opłaty jest nieważna. Wykluczona jest zatem możliwość „dorozumianego”, tylko przez ustalenie stawek, wprowadzenia opłaty lokalnej przez radę gminy.

Uchwała w sprawie opłaty lokalnej powinna wchodzić w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, nie wcześniej jednak niż z dniem 1 stycznia 2016 roku. Powinna również zawierać zapis o uchyleniu wcześniejszej uchwały regulującej daną opłatę.

Przypomnieć należy również, że przepis delegacyjny, w brzmieniu nadanym art. 9 pkt 10 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1045), upoważnia organ stanowiący jedynie do wprowadzenia opłaty targowej na terenie gminy, ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z ustawowych regulacji w zakresie tej opłaty, w tym w zakresie definicji targowiska. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż i w tym zakresie przepisy nie ulegają zmianie po 1 stycznia 2016 r. Tym samym wprowadzenie opłaty targowej jedynie dla części gminy, przykładowo na wybranych konkretnych targowiskach, bez wyraźnej dyspozycji co do pozostałych miejsc (części gminy), na których może być przeprowadzona sprzedaż, narusza art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Oczywiście te pozostałe miejsca – o ile jest taka wola rady gminy – mogą być np. zwolnione z opłaty.